Age of Empires 2

The Age of Kings

Screenshot ze hry Age of Empires 2.

Age of Empires 2 : The Age of Kings je skvělá hra a to i přes to, že není zrovna nejnovější. Můžete si zde vybrat jednu z kampaní (první z nich je výuková a má Vás naučit základy této hry), naeditovat si svou vlastní nebo si jednu nechat náhodně vytvořit. Při editování mapy umisťujete jednotky, budovy, naleziště surovin, stromy a lesy, Screenshot ze hry Age of Empires 2. zvířata, hory, skály, kopce, vytváříte jezera, skalní útesy, vyvýšeniny a sníženiny, děláte spouště (náhlé akce ve hře, které nastanou po splnění určité podmínky) a mnoho dalšího. Pokud si chcete nechat mapu automaticky vytvořit máte na výběr nejprve typ hry - Screenshot ze hry Age of Empires 2. obyčejná náhodná mapa, královražda, smrtící zápas - a dále vyberete velikost herního území, cíl hry - postavit div světa, zničit všechny nepřátele, být nejlepší ze všech hráčů po určité době - nastavíte počet hráčů, typ terénu a několik dalších věcí a můžete hrát.

Hru ovládáte pravým a levým tlačítkem myši, které doplňuje několik kláves na klávesnici. Mnohokrát využijete například tlačítka pro nalezení nepracujících a dobře schovaných jednotek - čárku (,) a tečku (.). Screenshot ze hry Age of Empires 2.

Pokud nehrajete něco "spešl", vidíte před sebou centrum města a pár vesničanů, případně navíc ještě navíc nějakou průzkumnou jízdu. Důležité je zpočátku to, aby se ani na chvíli nezastavila výroba vesničanů. Screenshot ze hry Age of Empires 2. Proto je třeba získávat jídlo, z rybolovu, z farem, keřů, ovcí nebo divoké zvěře. Současně je také důležité pomalu navyšovat zásoby dřeva. Zapomínat se však nesmí ani na průzkum terénu, který hraje velice důležitou úlohu. Objevujete tak ráz krajiny, suroviny a také můžete zjistit, kde se vyskytuje tábor nepřítele. Docela vopruz je, když chcete poslat rychle vesničana, aby se připojil ke stavbě poblíž lesa. To se většinou totiž příliš nedaří, protože neustále leze sekat dříví. Screenshot ze hry Age of Empires 2.

Jakmile jste již trochu rozvinutí a máte už potřebné stavby, můžete postoupit do dalšího věku. Ty jsou ve hře čtyři - Doba Temna, Feudální doba, Doba Hradů a Imperiální doba. Tím si totiž zpřístupňujete nové objevy, budovy a jednotky. Pokud jste již ve třetí době a soupeř teprve ve druhé nebo dokonce první, získáváte velkou výhodu. Můžete už totiž stavět hrady, zatímco on si musí vystačit jen s věžemi. Takhle ho můžete hezky obestavět a poté hezky eliminovat. Screenshot ze hry Age of Empires 2. To je také jedna z mých docela účinných taktik.

Získávat musíte celkem čtyři suroviny. Zlato, kterého je často největší nedostatek, kamení potřebně např. pro stavbu božských hradů, jídlo pro vytváření jednotek a dřevo, které slouží mimo jiné k budování farem produkující jídlo, takže nemáte-li dřevo, nemůžete ani stavět farmy.

Opravdu důležité je vynalézat. Toto je totiž jeden ze způsobů, jak ekonomicky převálcovat soupeře. Některé objevy Vám např. zrychlí těžbu surovin, jiné zlepší výzbroj vojáků nebo třeba umožní stavbu nových budov. Jako centrum vzdělanosti slouží univerzity.

Hra obsahuje také několik hudebních skladeb (pokud se tomu tak dá říct), velké množství zvuků od kopání zlatokopa přes dusot koňských kopyt až po zpěv prolétajících ptáků. Screenshot ze hry Age of Empires 2.

Age of Empires 2 se opravdu vyplatí vyzkoušet, protože se k ní díky její skvělé hratelnosti pobavíte jak první hodinu hraní tak i po měsíci vysedávání u počítače s touto budovatelsko-válečnou strategií (psáno 2003).
 

Datadisk The Conquerors

Expansion pack The Conquerors není sice nijak zlomový, ale přináší do hry nějaké nové prvky. Hlavní jsou nové národy, nové jednotky (želví loď je prostě super), nové budovy a hlavně ... spoustu nových misí! Podíváte se na nová místa ve scénářích, u kterých budete obdivovat fantazii tvůrců, budete bojovat se slavnými osobnosti.

Myslím, že Dobyvatele se vyplatí si pořídit. Nyní je navíc v prodeji verze Age of Empires 2 Collector Edition, která už The Conquerors obsahuje (a navíc další bonusy včetně prvního dílu s datadiskem).
 
 

HHPZ

Zpět na úvodní stránku http://age-of-empires-2.herni.info o Age of Empires 2

123ABC.cz
(c) Jan Zaškolný (HHPZ) 2004-2023 - e-mail: mail@janzaskolny.cz - 123ABC.cz